Leden 2010

Bydlení podle zvěrokruhu II. - Kozoroh

1. ledna 2010 v 0:00 | Michlík |  Zajimavosti
Kozoroh nejraději relaxuje u ohně ( 22.12. - 20.1.)
Stabilní zemský Kozoroh je pod patronací Saturna, planety řádu a solidnosti. Byt by mu měl poskytovat především bezpečí. Nerad se otevírá druhým. U Kozoroha platí: můj dům, můj hrad. Intimita a oddělení od zneklidňujícího "ruchu" je životní nutností. Pro svůj konzervativní naturel vyhledává solidní nábytek, který vydrží i vícečetné stěhování.

Klasické tvary, žádná avantgarda, vesměs ryzí dřevěné kusy, někdy i starožitnosti. Jako kontrast miluje kov. U Kozoroha proto vidíme na zdech nezřídka zbraně nebo doplňky od uměleckého kováře. Potrpí si jen na pár výrazných dekorací. Přeplácanost nesnáší.

Kozoroh má rád závěsy a záclony, jelikož mu chrání jeho soukromí. Často u něho nalezneme věci po prarodičích, které s láskou opatruje a udržuje. Krb a oheň je další zvláštností, kterou se snaží dostat do svého sídla, někdy mu postačí jen svícen plný zapálených svíček. Oheň ho uklidňuje a stabilizuje jeho chmury či pochybnosti.

Kozoroh by si měl dopřát co nejvíc relaxace v teple u krbu s plédem, přes později revmatická kolena a s šálkem kvalitní skotské či báječného čaje z meduňky. Byt by měl mít situován na jih nebo jihovýchod. Je citlivý na kámen, a to zejména v kombinaci s chladným kovem, pokud je součástí sezení, nebo místa, kde spí či dlouhodobě odpočívá.

Kozoroh dává přednost odstínům fialové a jemným pastelovým barvám duhy, ovšem na podkladu bílé. Stěny má často obložené dřevem. Vytváří tím komorní atmosféru pohody, domáckosti a bezpečí. Miluje nadevše svou ložnici a svou kuchyň. Vůně levandule ho krásně stabilizuje.